Information
Home > Achievements > Character Excellence > 2018

2018

CCAName of CompetitionAchievement
AV & IT Club
SRG 2018 [1] copy.jpgSRG 2018 [2] copy.jpg
Singapore Robotic Games 2018Champion
1st Runner Up
WRG 2018 (1).jpgVWRG 2018 (2).jpgWorld Robot Games (WRG) 2018 Sumo Robot (Legged) Category -
Khairul Anwar (3A1) - Gold
Liang Yu Xuan (3A2) - Silver

 Line Tracer Robot Category -
Keith Tan (2A1) & Chan Xan Eu (2E2) - Silver
Jensen Bah (2T1) & Min Khant (2A1) - Bronze
BadmintonNational School Games West Zone Badminton Championships 2018
(B Division Boys & C Division Girls)


Wee Kim Wee Challenge Badminton Trophy 2018
(Mixed girls)
Second
preliminary rounds



Quarter-finals
BasketballNational School Games B Div West Zone Basketball Championships 2018Second preliminary rounds
Choir
2018 BDazzled Diamond Award.jpg2018 BDazzled.jpg
 B-Dazzled! Grand Festival 2018Diamond Award 
 Football
West Zone B Div - 4th placing.JPG
 National School Games
B Div West Zone Football Championships 2018

 National School Games 
C Div West Zone Football Championships 2018
4th team placing


3rd team placing

Hip Hop
Sec-Sch-1st-Runner-up-Alpha-Nutz-1.jpgNYP-Groove.jpg
NYPGroove!
Dance Competition 2018
2nd place
 NCC (Sea)
BUC 2017 - Silver.jpeg
 Best Unit Competition (BUC) 2017Silver 
2018 NCC Dragon Boat Regatta.jpg
 1st NCC (Sea) Dragon Boat Regatta 2018 5th place (Female cadets)
Semi-finals (Male cadets)
NCC Road Relay 2018 (First Runner Up).jpg
National Cadet Corps 
Road Relay 2018 
 
 1st Runner Up (Girls Category)
 NCDCCCivil Defence Ready
School Award 2018
 
 
FB_IMG_1530598448413.jpgSCDF-NCDCC Pinnacle badge award 2018Mohammad Luthfil Hadi (4E2)
FB_IMG_1530598453437.jpg
Unit Overall Proficiency Award (UOPA) 2017Gold
Taekwondo 
IMG_6441.JPG
National School Games Taekwondo Championships 2018 
(Kyorugi - B Division Female Red Belt Under 64kg)

Even though Taekwondo is not a CCA in Juying, Elaine Ong from 4E1 still made us very proud of her achievements at the NSG Championships 2018.
Silver