Information
Home > Achievements > Academic Excellence

Academic Excellence


Academic Achievements 2018



SubjectName of CompetitionAchievements
English

WhatsApp Image 2018-10-18 at 07.49.53.jpeg
International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) 2018
3 Distinctions
32 Credits
16 Merits
 Geography

Geog Competition 2018.jpg
 NUS Geography
Challenge 2018
 Top Performing Individual 
Bronze Award

 Mathematics

All Singapore Secondary Mathematics 2018.jpg
 All Singapore 
Secondary Mathematics Competition 2018
 4th team placing
Chua Wei Le, Ace (2T1)
Leong Kai Xiang (2T1)
Danish Syafizuan (2T1)
ICAS Maths 2018.jpgInternational Competitions and Assessments for Schools (ICAS) 20189 Distinctions
31 Credits
14 Merits
Mother Tongue

Mother Tongue Languages & Cultural Fiesta 2018.jpg
Mother Tongue Languages & Cultural Fiesta 2018 at
Boon Lay Secondary School
2nd team placing Malay Language and Cultural Quiz 
Ryzz Adriana (3A2)
Siti Nur Hayarah (3E1)
Muhammad Danial Aripin (3E2)
Muhammad Syahmi Alzam (3E2)


4th team placing - Chinese Language and Cultural Quiz 
Lee Yi Qian (3E1)
Lee Yi Zhen (3E1)
Foong Sin Chen (3E1)
Rachel Quek (3E1)

2nd Place -
Essay Writing Competition

Pong Jie You (3E1)

 Nutrition & Food Science

WhatsApp Image 2018-10-24 at 14.37.23.jpeg








WhatsApp Image 2018-10-24 at 14.37.28.jpeg
W3 Cluster Culinary Competition 2018 Best Themed Award
Nur  Alycia Binte Halmie (3E2)
Siti Noor Aisha Bte Jumari (3E2)
Sia Jia Tong (2A2)
Kimberly Ching Huey Shin (2A2)

Science International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) 2018
1 Distinction
17 Credits
17 Merits
ignITE Skills Challenge 2018 (1st Prize).jpgignITE Skills Challenge 2018 - Colourful hands, Colourful minds1st Place
Muhammad Andy Syahiran (3A2)
Khairul Ahmad Ikhwan (3A2)
Muhammad Nur Irfan (3A2)
 Computer Applications 

MEC Competition 2018 1.jpg







MEC Competition 2018 2.jpg

Media Computing Competition (MEC) 2018

Silver Award
Games Programming
Leong Yoke Teng (3T1)

Bronze Award
Animation Programming
Jensen Bah (2T1)


Academic Achievements 2017


Subject Name of Competition Achievements
 English Language

2017
English International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) 

1 Distinction 40 Credits 14 Merits
 Mathematics

IMG_0836.JPG
IMG_0840.JPG

 2017 
Mathematics International Competitions and Assessments for Schools (ICAS)

1 Higher Distinction 8 Distinctions 37 Credits 11 Merits
 Science

2017
Science International Competitions and Assessments for Schools (ICAS)

3 Distinctions 20 Credits 23 Merits 
Humanities
 
2017 Republic Polytechnic Hospitality Race.jpeg












2017
Republic Polytechnic Hospitality Race


2nd Runner Up
3 Consolation Prizes

Mother Tongue (CL)

Pic 04_Consolation Prize for CL Quiz.jpeg

The 6th National Primary and Secondary School Chinese Calligraphy Competition 2017


Consolation Prizes
Lee Yi Qian (2E1)
Liang Ci En (1A2)
Mother Tongue (ML)

Pic 03_2nd Prize for ML Quiz.jpeg


W3 Cluster Mother Tongue Language and Cultural Fiesta 2017 
at Boon Lay Secondary School


2017 Malay Language Short Story Writing Competition


2nd Team Placing
Arfah Binte Rasul (3E2)
Daniawardina Bte Isham (3E3)
Nur Umairah (3E3)
Safi Arinah Bte Sa’ad (3E3)

2nd Prize
Faeezah Bte Zulkifli (3E3)

Computer Applications (CPA)

2017 National Media Computing Competition.jpeg

2017
National Media Computing Competition 


Silver Award
Games Programming
Ong Jian Da Eugene (3T1)

Gold Award
Animation Programming
Leong Yoke Teng (2T1)

 Craft & Technology
(Art & Craft)


Craft & Technology
(Food & Nutrition)

2017 Design for Good Youth Competition 

Lam Soon Community Centre Sandwich Making Competition


Finalist


Top 5 (Consolation Prizes)
Foong Sin Chen (2E1)
Jonathon Lau Jun Xian (2E1)

Academic Achievements 2016

Subject Type of Competition Achievements
English

2016 unsw-el-03.JPG 2016 unsw-el-02.JPG

2016 
English International Competitions and Assessments for Schools (ICAS)

organised by
University Of New South Wales Global (UNSW)

Educational Assessments Australia
Distinction
Darian Logan (2E1)

Credit
Irina Insyirah Bte Muhammad (1E1) 
Nur Hidayah Bte Zulklifi (1E1)
Nicholas Tan Yi Xuan (1E1)
Siti Noor Aisha Bte Jumari (1E2) 
Ng Lau Gee, Amadeus (1E2)
Lee Kang Cherng Ryan (1A1) 
Goh Jia Ying Joleen (2E1)
Jay Lam Shing Ngai (2E1) 
Mohammed Hafeez B Mohd (2E1) 
Chow Hui Ming (2E2)
Kek Xin Yi (2E2)
Yee Tong (2E2) 
Alycia Lim Jia Min (2E3) 
Loh Jun Xi Ernest (2E3)
Famas, Jan Venley Tampos (2A1)
Lim Joo Sheng Malcolm (2A1)
Leong Jia Yi Cherlyn (2A2) 
Yap Zhao Yi (3E1)
Lim Si Xian (3E1) 
Nicholas Ong Wee Chin (3E1) 
Ong Jing Hao Isaac (3E2)


Mathematics

2016 UNSW 02.JPG 2016 UNSW 01.JPG

2016
Mathematics International Competitions and Assessments for Schools (ICAS)
organised by 
University Of New South Wales Global (UNSW) Educational Assessments Australia 

High Distinction
Loh Cui Shan (2E1)

Distinction
Lee Yi Qian (1E1)
Ng Jyn Han, Dylan (1E1)
Ng Lau Gee, Amadeus(1E2)
Teo Shi Jie (2E1)
Kenneth Teo Boon Jun (2E2) 
Wong Zhao Han Seth (2E2)

Credit
Chong Zi Xuan (1E1)
Irina Insyirah Bte Muhamad H (1E1)
Frasel Lek Tang Jun (1E1)
Ranen Ng (1E1)
Tan Li Hsien Gabriel (1E1)
Chee Le Xuan (1E2)
Lee Yi Zhen (1E2)
Ong Jia Yi (1E2)
Ang Wei Xiang (1E2)
Lim Jiajing, Ray (1E2)
Jay Pang Wei Ler (2E3)
Gum Jia Qian, Casey (3E1)
Lau Jia En (3E1)
Toh Xin Yi (3E1)
Wong Sin Set (3E1)
Ryan Hidayat B Shaiful B (3E1)
Huang Ruijia (4E1)
Orvin Low Ying Xian (4E1)


03 All SG Sec Maths Competition for NA Course.jpg

2016
All Singapore Secondary Mathematics Competition For Normal Course Students

Individual Prizes

Lower Sec NA
Famas Jan Venley Tampos (2A1)
20th Position

Upper Sec NA
Chiam Yuan Han (5A1)
14th Position

05 Singapore Mathematical Olympiad 2016 (Bronze - Teo Shi Jie 2E1) (web).jpg

 Singapore Mathematical Olympiad 2016

Bronze Award 
Teo Shi Jie (2E1)

CPA 2016_MEC_CPA.PNG

2016 National Media Computing Competition 


Silver Award
Games Programming
Heera Aimand (3T1)

Silver Award
Animation Programming
Kelly Koh (2T1)

 

Mother Tongue

Untitled.jpg IMG_9990.JPG

W3 Cluster CL iMovie Competition 2016

Gold Award
Tan Xi Shi Angel (2E1) 
Verleen Low Ying Zi (2E1)
Liu Guo Dong (2E1)


Silver Award
Roy Teo Jia Jun (3E2) 
Siew Zhi Qing (3E2) 
Teo Yi Xuan (3E2) 
Tang Ji Shan (3E1)

01 Qiu Anqi (Bronze Award).jpg

 W3 Cluster Mother Tongue Language & Cultural Fiesta 2016

Bronze 
Qiu Anqi (3E1) 

07 Huang Ruijia (4E1) - Consolation Prize.JPG

First National Students' Poetry Competition 2016 

Consolation Prize
Huang Ruijia (4E1)

Academic Achievements 2015

 

1

 English


National Oratorical Competition 

Second Round Qualifier
Roop Singh(4T1) 


2

 Mother Tongue


Annual MT Language & Cultural Fiesta

organized by Boon Lay Secondary School

Top Prize - the First in Standard Award
Huang Ruijia (3E1)
 
3rd Prize in the ML Essay Writing Competition
Iyzzal Fahmi (3E1)

Juying won the 1st Prize and Consolation Prize in the Language & Cultural Quiz segment.

 


13th National
 Secondary School Chinese Essay Writing Competition
organised by the Singapore Hokkien Huay Kuan
 
1st Prize

Xin Lei Jiang


 3

 CPA 


2015 National Media Computing Competition
Animation Programming

Bronze Award
Sherman Mah Han Sheng (2T1)


2015 National 
Media Computing Competition
Games Programming

Gold Award
Mohammad Mikhail (3T1)

 4

 Humanities 


Singapore Zoo iTrail Competition

Champion (Secondary Category)

 

Roy Teo Jia Jun (2E1)

Qiu Anqi(2E2)

Tan Jue Lin (2E2)

Khoo Jia Wei (2E2)


  

Academic Achievements 2014


1

Mathematics

(1) Singapore Secondary School Mathematical Olympiad

Honourable Mention - Lee Zhen Wei (4E1) 

 

(2) Australian Mathematics Competition

13 Credits  
29 Proficiency Awards

 

 

2

Humanities

Singapore Geospatial Challenge
Two Excellence Awards and Most Creative Award

 

3

Science

W3 Science Challenge
Bronze

 

  

Academic Achievements 2013

 

1

Mathematics

(1) Singapore Secondary Schools Mathematical Olympiad

1 Bronze 

2 Honourable Mention

 

(2) Australian Mathematics Competition

1 Higher Distinction
4 Distinctions

3 Credits

15 Proficiency Awards 

 

2

Science

W3 Science Competition 2013
Champion

5th place


            

Academic Achievements 2012

  

1

Design & Technology

Toy Design CompetitionMerit Award

1.    MUHD IRWAN

2.    NG SHI MEI

3.    MUHD ALIF

4.    MOHD AFIF

 

2

Science

Ignite Science Challenge 2012

2nd place